|
+48 798 680 809
|
pn - pt: 7:15 - 15:15
Logo SDS

Pracownia rękodzielnicza

W tej pracowni terapeuta czuwa nad doskonaleniem uzdolnień oraz usprawnieniem zdolności manualnych. Zajęcia dostosowane są do potrzeb uczestników, ich możliwości i zainteresowań. Zadaniem pracowni jest zapoznanie uczestników i zastosowanie przez nich różnych technik rękodzieła z wykorzystaniem różnorodnych materiałów (sznurka, wełny, papieru, szmatki, kleju, farby, artykułów spożywczych, krepiny, a także materiałów naturalnych takich jak: szyszek, suszonych kwiatów, nasion, liści).

Na zajęciach w pracowni rękodzielniczej malujemy, wycinamy, wyklejamy nasionami i makaronem, obszywamy, wyszywamy, szyjemy na maszynie, lepimy z masy solnej, wykonujemy kartki okolicznościowe, stosujemy technikę decoupage, rzeźbimy i wiele innych. Wykorzystuje się techniki: haft krzyżykowy, wyszywanie, tkactwo igłą tkacką, przygotowywane są stroje od przedstawień.

W ten sposób rozwijana jest sprawność manualna, poruszona zostaje wyobraźnia, kreatywność, wyzwalane są zainteresowania artystyczne, rozwijana jest koordynacja wzrokowo – ruchowa.

Praca terapeutyczna uzależniona jest od możliwości i predyspozycji każdego z uczestników. Staramy się dobierać zadania do zdolności uczestnika, tak aby wywiązał się z powierzonego zadania.

W pracowni uczymy się dokładności i sumienności, a także nabieramy umiejętności współdziałania w grupie poprzez pracę zespołową i wzajemna pomoc. Działania te uczą obowiązkowości, poczucia odpowiedzialności za powierzone zadanie, ale również konieczności utrzymania porządku w miejscu pracy i dbałości o materiały.

Ponadto kształcona jest umiejętność dokonywania drobnych napraw odzieży, przyszywania guzików, wyszywania, haftowania. Celem ogólnym pracowni jest maksymalne przygotowanie uczestnika do samodzielnego życia, w którym będzie mógł pełnić role zgodnie ze swoimi możliwościami, potrzebami, zainteresowaniami i oczekiwaniami otoczenia społecznego.

Prace, które wykonywane są w pracowni rękodzielniczej znajdują odbicie w indywidualnych programach rehabilitacyjnych i wymuszają aktywność w zajęciach.

Prace, które powstają w czasie zajęć w pracowni prezentowane są na wystawach i kiermaszach.

Galeria zdjęć